OŚWIETLENIE BASENÓW

Oświetlenie basenów

W wolne dni najchętniej korzystamy z basenu w dzień przy świetle słonecznym, jednak w tygodniu po pracy, wieczorem. Dlatego każdy basen kryty wyposażony jest w odpowiednio zaprojektowane oświetlenie.  Basenu w hali nie można oświetlić z góry, przeszkadza w tym lustro wody, które odbija światło na ścianach. Odpowiednie oświetlenie basenu zapewnia wyjątkowy klimat przebywania w wodzie, i doskonałe wrażenia z korzystania z dobrodziejstw pływania w nocy i półmroku.

Oświetlenie basenów ma zapewnić osobom pływającym bezpieczne i przyjemne poruszanie się w wodzie i wokół basenu. Pracownicy obsługi obiektu muszą dobrze widzieć osoby pływające, aby w razie konieczności udzielić im pomocy. Można to osiągnąć przez zmniejszenie odbić światła od powierzchni wody oraz zapewnienie odpowiedniego natężenia oświetlenia. Dla widzów ważna jest możliwość dokładnej obserwacji szybkich ruchów pływaków. Sędziowie muszą natomiast dokładnie widzieć, kiedy zawodnicy dotykają ścian basenu lub czy dobrze wykonują zwroty. Ponadto należy wziąć pod uwagę to, że widzowie obserwują pływaków ze stosunkowo dużej odległości.

Oświetlenie basenu poza rozświetleniem niecki basenu, wpływać ma na komfort i bezpieczeństwo uprawiania sportu, a także na budowanie odpowiedniej atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi i rekreacji.

Projektowanie oświetlenia LED basenów.

Projektując oświetlenie basenów projektant musi mieć na uwadze zarówno komfort użytkowania basenu przez pływających, jak i ich bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie stopnia luminancji zarówno dna basenu, jak i jego powierzchni. Ważne jest odpowiednie ustawienie opraw oświetleniowych.

Oświetlenie basenu jest swego rodzaju wyzwaniem dla projektanta. Należy zapewnić komfort pływającym, dobre warunki obserwacji dla kibiców oraz, co jest bardzo istotne, odpowiednie warunki obserwacji dla obsługi i ratowników. By spełnić te warunki ilość światła musi być odpowiednia, a odbicie od tafli wody jak najmniejsze.

W odróżnieniu od basenu rekreacyjnego, powierzchnia sportowego basenu krytego jest większa, więc zarówno liczba opraw oświetleniowych montowanych w niecce, jak i ich skuteczność świetlna jest wyższa. W przypadku basenów sportowych - pływackich stosuje się oświetlenie o białej temperaturze barwowej, nie za jasnej, które nie będzie oślepiać pływających, a pozwoli na przejrzysteobserwowanie dna basenu.

Natężenie oświetlenia basenu w zależności od potrzeby wykorzystania obiektu powinno wynosić:

  • 100 lx dla prac porządkowych,
  • 250 lx dla rekreacji,
  • 400 lx dla treningu,
  • 600 lx dla zawodów krajowych,
  • 1500 lx dla zawodów międzynarodowych.

 

Wszelkie projekty dotyczące wykonania oświetlenia obiektu sportowego regulowane są za pośrednictwem normy PN-EN12193-2002.

VISION LIGHTING oferuje profejonalne rozwiązania w technologi LED dotyczące oświetlenia zasadniczego basenów sportowych jak również rekreacyjnych.

Jeśli interesuje Cię oświetlenie basenu zapraszamy do kontaktu.

Profesjonalinie zaprojektujemy oświetlenie, doradzimy i pomożemy zrealizwać inwestycję.